Alfa Cronbacha – obliczenie w programie SPSS

Podczas badania psychologicznego chcielibyśmy zweryfikować rzetelność zastosowanego narzędzia z wykorzystaniem wskaźnika alfa Cronbacha. Załóżmy, że celem badawczym jest określenie korelacji między innymi pomiędzy satysfakcją małżeńską mierzoną skalą OZ (Hendrick & Hendrick), a otrzymywanym wsparciem społecznym mierzonym przy pomocy Skali Spostrzeganego Wsparcia Społecznego autorstwa K. Popiołek i I. Pilch (SSWS). W tym artykule policzymy wskaźnik alfy Cronbacha dla drugiego narzędzia – SSWS.

Skala ta składa się z dwudziestu stwierdzeń opisujących zachowania wspierające, składające się na cztery podskale:

  • wsparcie emocjonalne (przykładowa pozycja: „pociesza mnie, gdy jestem przygnębiony”),
  • wsparcie informacyjne (np. „udziela mi dobrych rad”),
  • wsparcie wartościujące (np. „widzi we mnie wiele dobrego”)
  • wsparcie instrumentalno-rzeczowe (np. „poświęca swój czas na zrobienie czegoś dla mnie”).

Badany ustosunkowywał się do zawartych w kwestionariuszu stwierdzeń przy pomocy pięciostopniowej skali: od 1 – wcale do 5 – w bardzo dużym stopniu.

Zebrane wyniki importujemy do arkusza .sav, każdy item jest osobną pozycją. Pamiętamy aby rekodować i odwrócic itemy.

Nasze pytanie badawcze na brzmi następująco „jaki jest wskaźnik rzetelności dla czterech poskal SSWS i całości narzędzia wskazany przez alfę Cronbacha”. Lecz zanim zaczniemy obliczenia, czym w ogóle jest alfa Cronbacha?

Definicja alfy Cronbacha

Alfa Cronbacha to stopień, w jakim suma więcej niż dwóch zmiennych odzwierciedla pojedynczą podstawową cechę. Powszechnie jest znana jako wskaźnik rzetelności i spójności wewnętrznej narzędzia. Potocznie można określić, że alfa określa to, w jakim stopniu dane itemy mierzą to samo.

Im wyższy wynik, tym lepsza rzetelność. Alfa powinna wynosić powyżej 0,70 – mówimy wtedy o akceptowalnym poziome rzetelności skali. Dobre wyniki rzetelności to α powyżej 0,80.

  • 0,9 ≤ α doskonały
  • 0,8 ≤ α <0,9 dobry
  • 0,7 ≤ α <0,8 akceptowalny

Obliczenie Alfy Cronbacha w SPSS

Tyle teorii, przed rozpoczęciem analizy statystycznej zapraszam do zapoznania się z moim generatorem funkcji poznawczych. Czeka nas spory wysiłek umysłowy, pozytywnie przygotujmy się do niego z rozgrzewką w formie ćwiczeń funkcji poznawczych!

Okno obliczeń alfa Cronbacha w SPSS uruchamia się wybierając kolejno Analiza -> Redukcja wymiarów -> Analiza czynnikowa

W angielskiej wersji programu – Analyze -> Scale -> Reliability Analysis…

Aby obliczyć pierwszą podskalę wybieramy tylko te zmienne, które wchodzą w jej skład.

Czynności będziemy powtarzać dla wszystkich podskal i dla całości narzędzia.

Wyniki obliczeń

SPSS Cronbachs Alpha Output

alfa Cronbacha = 0,894

Istotną kolumną jest także „alfa, gdy usunięto”, wskazująca wartość alfy Crobacha w sytuacji wykluczenia danej pozycji z testu. Jeśli wartość ta jest większa od obliczonej alfy, to warto rozważyć usunięcie tej pozycji, gdyż zaniża ona rzetelność testów.

Ujemna alfa Cronbacha

SPSS Cronbachs Alpha Negative

Ujemna wartość alfa, jak na powyższym przykładzie, oznacza że pewne itemy należy zrekodować i odwrócić.

Na przykład pytanie 1 o ujemnej wartości brzmi „Zwykle jestem nieśmiały”, pytanie 2 „Czasami jestem zamknięty w sobie”, natomiast pytanie 3 już dotyczy odwrotnej sytuacji „Chętnie dzielę się swoim entuzjazmem”, 4 „Jestem asertywny”, 5 „Z łatwością inicjuję rozmowę z osobami, które mało znam”. Jeśli zmienna odpowiada za pomiar nasilenia ekstrawersji, to wyższe wyniki odpowiedzi na pytania 1 i 2 oznaczają mniejszą ekstrawersję i powinny zostać odwrócone, na przykład na pięciostopniowej skali odpowiedzi 5 = 1, a 1 = 5.

Tabela alfa Cronbacha według standardu APA

Cronbachs Alpha Apa Style Example

Tabela pokazuje przykład przedstawienia wartości alfy Cronbacha dla pięciu podskal osobowości.

Aby przygotować tabelę najłatwiej najpierw przekopiować wyniki z programu SPSS do Excela, gdzie możemy usunąć zbędne dane, dostosować liczbę miejsc po przecinku i wstępnie zorganizować styl tabeli.

Pobierz tabelę w formacie WORD

Żródła:

https://www.statsoft.pl/textbook/stathome_stat.html?https%3A%2F%2Fwww.statsoft.pl%2Ftextbook%2Fstreliab.html

Dodaj komentarz